# Vaken 24 timmar?
Author: David

Vad tror ni? Lyckas jag vända tillbaka dygnet idag? Dvs. vara vaken tills ikväll?

Jag vaknade runt 18-tiden igår, och nu är klockan strax över 7. Minst 11-12 timmar innan jag får gå och lägga mig alltså...

## Comment 1
Author: David

Jag känner ju mig själv, och känner hur hjärnan börjar koka över, så jag tror att jag somnar någongång under förmiddagen. Men ska kämpa, lovar! ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Karmatarerskanise

Nja, jag vet inte. Jag hade inte klarat de ;)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Det beror nog på vad du sysselsätter dig med. Tror det blir svårare om du sitter hemma, då är det så himla lätt att säga till sig själv att man bara ska "vila lite". Då är det kört! Åtminstone är jag sån.

Stick, ut och grilla i skogen, eller fiska eller något annat du tycker om att göra men någon kompis, då brukar det vara lättare att hålla sig vaken.

Sen är det ju oxå så för min del, att när man har den där sjukliga tröttheten så kan jag somna var jag än är eller gör. En gång somnade jag så hårt på bussen att jag nästan ramlade ut på golvet i gången och trodde jag skulle skämmas ihjäl![Skäms](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 4
Author: paronskrutten

Jag tror att du klarar det! Sysselsätt dig med saker så att du inte kan somna bara, så borde det gå finfint :)

## Comment 5
Author: Citronmeliss

Ja, jag tror också att du kan det, jag kan, tyvärr..![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Håll ut, så kanske du kan få en hel natts sömn som belöning, hoppas det!

Håller tummarna för dig!![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Kram!

## Comment 6
Author: David

Snart 13.00 och jag är fortfarande vaken. Men nu börjar det kännas väldigt mört. Avslappningscdn som jag fick idag på posten vågar jag inte testa riktigt än, för då somnar jag garanterat. Och vaknar mitt i sent ikväll istället. Några timmar till måste jag hålla ut. Håll tummarna!

## Comment 7
Author: Citronmeliss

Har du möjlighet att gå ut i det ruggiga vädret, så du piggnar till, gärna lättklädd så du fryser en aning? Dricker du kaffe tro.. Skriver du på intressanta ariklar som uppslukar hela ditt intresse?

Har du omega tre,  i så fall stoppa i dig dubbel dos, det kan "trissa" igång en..![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Lyssna på pigg musik med mkt rytm..Dansa inte så du blir för trött bara![Förvånad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Kanske chatta med nån som håller dig vaken..![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Kämpa på David..

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Ja, duktig ponke![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")kämpa på, jag tror på dig David. Ta till dig Melissens råd, det funkar säkert.

Lycka till

## Comment 9
Author: Karmatarerskanise

Du får berätta vad du tyckte om CDn sen :) Funderar på att skaffa en.

## Comment 10
Author: David

Jag lyckades!

Somnade lite för tidigt än planerat, runt 17.30. Vaknade därför till runt midnatt, snabbkollade mina mail, tog en smörgås, och lyckades somna igen. Vaknade halv 6. Så jag klarar av mitt möte idag, men kommer säkert somna tidigt ikväll igen. Mitt mål är att somna runt 23-tiden och vakna runt 7-tiden.

CD-skivan var rätt intressant. Mycket av de här klassiska övningarna med att spänna kroppsdel för kroppsdel och slappna av. Tre pass var det, ett långt på 25 minuter, ett kortare på runt 5 minuter, och ett pass med nästan bara musik. Nu har jag ju övat mycket på avslappning i grupp så lite sitter i sedan tidigare, men det här var helt klart nyttigt. CD-skivan är dessutom gratis! Går jättebra att beställa på [info@jag-kan.se](mailto:info@jag-kan.se), skriv bara något kort att du vill ha deras avslappningscd. Jag fick den på bara några dagar.

## Comment 11
Author: kerstinjo

Vad skönt!

## Comment 12
Author: [Borttaget]

David! Jag sa ju att jag trodde på dig![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") GRATTIS!

## Comment 13
Author: Citronmeliss

Så gott att du sov i natt![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Kanske det är en bra idé att skicka efter CD-skivan då och se om den funkar som en liten hjälp. Jag har ju också övat mycket avslappning förut, men gör det inte regelbundendet längre.

Kanske det kan vara värt att pröva igen, med skivan som stöd..

Kram, lycka till på mötet idag!
