# Gissa ordspråk 1 kanslisvenska.
Author: kerstinjo

Här är ett roligt experiment där författarna roat sig med att översätta några av våra vanligaste ordspråk till kanslisvenska.  

Det fick mig att dra på munnen.![Skrattande](http://ifokus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Person som för annans räkning åstadkommer en sig till större eller mindre djup sträckande hålighet i markplanet, löper en överhängande risk att utsättas för en positionsförändring, vilken resulterar i befintlighet i sagda hålighet.

Vad tror ni det är?

## Comment 1
Author: Citronmeliss

![Skäms](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 2
Author: Citronmeliss

Det står helt stilla i min hjärna ju![Tyst](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

Snart får du filosofera fram svaret Kerstin, jag blir så frustrerad![Skrikandes](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ja, det är nog ingen som inte svarar av ointresse. Bara ingen som kan lista ut:S Jag har själv ingen aning och har funderat sen du la ut trådarna.

Nyfiken på svaret ![Skäms](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 4
Author: Citronmeliss

Det är väl inga kuggfrågor hoppas jag![Tungan ute](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag tror jag vet:D \*förstjust\*

Men jag säjer inte om jag skulle ha rätt för då blir det inget kul för dem andra. nu ska jag fundera på den andra lite:P

## Comment 6
Author: hus-musen

haha jag vet=)

## Comment 7
Author: Saga85

Tihi, den vart allt lite klurig ;)

## Comment 8
Author: Citronmeliss

åh, nu tror jag mig veta![Oskyldig](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") \*flinar\*

## Comment 9
Author: Anders 50

"Den som gr....."

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Vet oxå....
