# Sömnproblem
Author: David

2,2 miljoner svenskar (31%) över 18 år ser sömnen som ett problem. Det är vanligare hos kvinnor än  män och ökar ofta med stigande ålder.

Sömnproblemens fyra ![Person som räknar får](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=1d1a46f7-44ba-430e-8d06-3e8975080d1b)huvudområden:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

**Insomnier  
**När en person har svårt att somna och/eller vaknar ofta.

**Hypersomnier  
**När en person är ordentligt sömnig på dagtid.

**Parasomnier  
**När en person drabbas av exempelvis sömngång eller mardrömmar.

**Dygnsrytmstörningar  
**När en persons sömn och vakenhet är ur fas (infaller på fel tidpunkter).

Sömn är viktigt för återhämtning
--------------------------------

Sömn är viktigt för vår återhämtning. När vi sover sjunker kroppstemperaturen, blodtryck och puls. Insöndringen av stresshormonet kortisol minskar och ämnesomsättningen går på sparlåga. Under sömnen sker också viktiga uppbyggnadsprocesser. Det sker en ökad bildning av tillväxthormon, som stärker muskler och skelett, och immunsystemet aktiveras. Inlärning och minnesfunktioner påverkas, framför allt under REM-sömnen.

Bieffekter av dålig sömn
------------------------

När vi utsätts för sömnbrist oss trötta och upplever vi **brist på energi**. Vi får **svårt att koncentrera oss**, **inlärningsförmåga och minne försämras**. Vi känner oss **dystra**, blir **lätt irriterade** och får **oftare skuldkänslor**. Individer med långvariga sömnproblem redovisar **sämre livskvalitet** än de utan sömnproblem.

Den som ständigt sover dåligt kan också drabbas av **hjärt-/kärlproblem**, **diabetes** och **fetma**. Vid sömnbrist får vi **förhöjda värden för puls och blodtryck**, vilket innebär en **ökad belastning för hjärtat**. Data talar också för att sömnbesvär medför en ökad risk för så kallad typ 2-diabetes (åldersdiabetes). Insulinets effektivitet försämras vilket leder till att kroppen har **svårt att hantera blodsockernivåerna**.

Sömnbrist **ökar risken för fetma**. Den som sover för litet får ett ökat sug efter sötsaker och fet, stärkelserik mat. Detta orsakas av att mängden av hormonet leptin, som styr känslan av hunger och mättnad, sjunker vid sömnbrist. Om vi sover för lite ökar även risken för **förhöjda blodfetter**. Sömnbrist har **negativa effekter på immunförsvaret** och **infektionskänsligheten ökar**. För lite sömn kan ge upphov till **minnes- och koncentrationssvårigheter** och vi blir **lättirriterade** och **dystra**. **Värkbesvär** förvärras ofta vid sömnbrist. Risken för **depression** är ökad hos individer med sömnbesvär, framför allt hos kvinnor.

Sömntips
--------

Några sömntips hittar du i en tidigare artikel, [Små tips för god sömn!](http://psykologi.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=2471c2b4-1127-4d5d-81fa-d4144599a0dd)

## Comment 1
Author: David

Skrivet 4:34. Behöver jag säga mer? ![Obestämd](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Tittar man på bieffekterna, tja, det är ju jag i ett nötskal. Och int´ fasiken hjälper sömntabletter heller. Kan äta dem som smågodis utan effekt.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

På tala om fetma. Såg på nyheterna att de diskuterade detta med antidepressiv medicin och den viktökning de orskar.

Många psykiskt sjuka dör i förtid och ofta i hjärt och kärlsjudomar samt diabetes p.g.a av detta.

Det är som att välja mellan pest eller kolera ju. ![Rynkar på näsan](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") ALDRIG mer sån deppmedz för min del. Nu har jag äntligen fått bort 4-5 kg och det fortsätter neråt, tack och lov. Är snart borta från riskzonen

## Comment 3
Author: David

Jotack, är nådigt arg på den vårdcentralläkare som satt in mig på Zoloft och Remeron i början. Gick upp i vikt som, ja, jag vet inte vad. Och attans vad svårt det är att få bort de där kilona.

Behövde bara titta på en smörgås så gick jag upp ett par kilo.

Min sista läkare innan jag flyttade började prata med mig om att anmäla bieffekterna till Läkemedelsförsäkringen, LFF, eftersom det fanns så tydligt dokumenterat i min journal att kombinationen Zoloft och Remeron (som är en standardkombination) gett en kraftigare bieffekt än vad som anges i Fass/Bipacksedeln.

## Comment 4
Author: flikkan77

Jag har ju fått hunger och viktproblem med min zyprexa. Ska ta upp det på dagsjukvården idag och se vad de säger. Tydligen ska mina läkarkontakter gå genom dem nu, på nått sätt...

Sover ganska bra men alldeles för mycket just nu. Idag måste jag vara vaken på förmiddagen och har vaknat så tidigt som 8.30, knappt kvällsmedicinerna slutat verka än då. Brukar inte vara piggförrän vid 17-tiden.
