# Ösregn i torsdags.
Author: kerstinjo

Regntunga skyar.

Kanske går det att köra här, vi prövar!

## Comment 1
Author: kerstinjo

Äsch, vi tar den här vägen i stället!

## Comment 2
Author: kerstinjo

Skaraborgs Venedig?

## Comment 3
Author: HannaM

Hörde om det där.... blött verkar det vara

## Comment 4
Author: kerstinjo

Hihi, det var blött som bara den. Överallt!

## Comment 5
Author: Citronmeliss

Skaffade du båt sen?![Oskyldig](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 6
Author: kerstinjo

Måste bara visa det här som är taget samma dag. Mitt yngsta barnbarn.

## Comment 7
Author: Citronmeliss

Jättefint, vilken härlig bild!![Glad](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Du satte väl ditt baranbarn i "arken" innan syndafloden kom?![Oskyldig](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 8
Author: David

Vilka kontraster. Ifrån Venedig till Skånska rapsfält. ![Glad](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Eftersom jag försöker lära mig se något positivt i allt, skyfallet sparade ju några kronor på biltvättar i alla fall. Men otroligt vad naturen kan göra. Kom det på en och samma dag allt regn? Läste om taket på Jula som rasade in, var det i samma veva?

## Comment 9
Author: kerstinjo

Ja, det var samma dag.

Å, regnet det bara öste ner \*sjunger\*

## Comment 10
Author: kerstinjo

½m vatten i källaren och ett vattenfyllt garage. Plask, plask.......

## Comment 11
Author: David

Gillar regn, och hade gärna haft en liten nätt översvämning här med, men när det börjar förstöra egendom som källare, garage osv, då är det lite väl mycket. Antar att du blev drabbad, och fick en "gratis tvätt" av diverse saker i källaren? ![Rynkar på näsan](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 12
Author: kerstinjo

#11 Fast jag låtsas som om det regnar och har inte brytt mig om källaren än. Var nere och räddade en matta som jag är rädd om.

Annars är jag bara i funderarläget.![Skäms](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 13
Author: Citronmeliss

Så tråkigt med vatten i källaren, Kerstin! ![Rynkar på näsan](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Det skulle kommit i min torra brunn istället!

## Comment 14
Author: kerstinjo

Det tråkiga är att jag måste vara hemma och ta hand om eländet. \*pust\*

## Comment 15
Author: Citronmeliss

Tänk vad maktlösa vi är mot naturens krafter!

Blir det stora skador för dig Kerstin, höga kostnader?

## Comment 16
Author: kerstinjo

Nej, inte dyrt, men en jäkla massa extraarbete. För att inte tala om alla svordomar.

## Comment 17
Author: Citronmeliss

Sänder lite extra styrka till dig \*stark stark stark\*
