# Diskmaskinstabletter
Author: David

Psykologisk marknadsföring!

Fick tillsammans med rabattchecken ifrån ICA erbjudanden som vanligt om mina "favoritvaror". Skulle köpa två och få X i rabatt osv.

Nu, igen, för kanske andra gången i år var det Yes Diskmaskinstabletter. Köp två jätteförpackningar få 10% rabatt. Och resultatet, nu har jag nästan 4 fulla påsar diskmaskinstabletter hemma.

Och när jag tittade på kvittot hur mycket jag "sparat" så var det runt 14 kronor. Men, hur mycket har jag lagt ner egentligen på att köpa mina jätteförpackningar? Hur som helst, psykologisk marknadsföring har gjort att jag inte behöver fundera om jag klarar att diska en maskin eller inte på väldig lång framtid. ![Glad](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: flikkan77

Hoppas berkligen att du faktiskt har en diskmaskin också... ![Flört](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: David

Ja, faktiskt, annars hade jag blivit väldigt ledsen över att ha runt 300 diskmaskinstabletter hemma. ![Oskyldig](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 3
Author: flikkan77

Ja, men snacka om att de hade lyckats med reklamen i så fall! ![Flört](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: HannaM

Håhå, diskmaskinstabletter vore något det. Det ska jag komma ihåg att köpa.

## Comment 5
Author: flikkan77

... vill ha en diskmaskin.

## Comment 6
Author: HannaM

#5 Vår absolut bästa bröllopspresent var en diskmaskin. Jag älskar den.

## Comment 7
Author: flikkan77

Vill också ha en diskmaskin att älska. ![Oskyldig](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Har dessutom disk att diska just nu och det är så tråååkigt....

## Comment 8
Author: HannaM

Ja disk är hemskt... Jag får upp dolda aggressioner av disk=p Vill bara kasta allt iväggen och bryter ihop och får ångest. Diskmaskin är finfina grejer.

## Comment 9
Author: flikkan77

Sån där blir jag av dammsugning, så därför gör maken det och då får jag allt sköta disken eftersom vi trots allt måste dammsuga varje dag på grund av hans lättare allergi.

Skulle valt en annan make, en med diskmaskin... och en ko. ![Glad](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: HannaM

#9 Eller så får ni gifta er igen och önska er en diskmaskin, och en ko=)

## Comment 11
Author: flikkan77

#10 Bra idé!! ![Glad](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 12
Author: HannaM

#11 Jag har mina ljusa stunder=p

## Comment 13
Author: Aviendha

Jag har en diskmaskin, den står och skrotar i en bekants förråd sedan ett år tillbaka, ingen plats för den. Men vi hoppas på att kunna byta den mot en bänkvariant iaf. För diskning är inte min killes starka sida och jag hatar när det är mycket av den varan (vilket det blir när man är två!!)

Hos mig tycker jag att det kan vara småmysigt medan man väntar på vattenkokaren för nästa kopp te ![Oskyldig](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Flikkan, vi kan virka en ko åt dig :) Den kanske inte kan dreggla på dig eller behöver gräs, men den blir i behändig storlek och den kan följa med överallt :)

## Comment 14
Author: flikkan77

#13 En virkad ko hade kanske inte varit fel. Tror jag kan stå ut med att den inte dregglar på mig. Dessutom bör jag ju slippa avföringsproblemet. ![Glad](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 15
Author: Aviendha

#14 Haha, utgödslingssystemet är bortavlat på denna variant ;)

## Comment 16
Author: flikkan77

#15 Underbart! För det är den stora frågan om vi någon gång skulle skaffa ett stort djur. Var katten ska vi göra av det som kommer ut igen...

## Comment 17
Author: David

Det första jag gjorde när jag flyttade hit var att be fastighetsskötaren att ta bort ett köksskåp så jag fick dit min diskmaskin. ![Glad](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Annars hade jag garanterat ätit på papptallrikar med plastbestick. ![Skäms](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

Meeen, vissa psykologer tycker att diskningen är en underbar terapi. Förstår dock inte riktigt hur de tänker där. Dessutom skulle man göra det utan medveten närvaro, stå där och känna varje tag med diskborsten. Kanske är terapidelen att man till slut får ut agressioner genom att slänga hela diskh\*lvetet ut genom fönstret? ![Flört](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 18
Author: Citronmeliss

Jag slår vad om att de psykologerna har någon  annan som diskar där hemma.. eller en diskmaskin!![Obestämd](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Jag idkar hellre medveten närvaro här framför datorn eller på en skogspromenad..![Glad](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Du kanske kan börja saluföra Yes diskmaskinstabletter med det lager som du sakta men säkert börjar att bygga upp?![Flört](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 19
Author: flikkan77

Har upptäckt att ibland vet psykologer inte alls vad de pratar om. För de om faktiskt har en diskmaskin kan det kanske ses som lite mysigt att stå och diska för hand, när man liksom inte måste. ![Glad](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Har följt citronmeliss tips nu och gått en vovvepromenad på nästan en timme i skogen. Myyys! Lyckades dessutom koppla hunden precis innan vi skrämde upp en hare som i sin tur satte fart på ett rådjur. Ibland har man tur!

## Comment 20
Author: Citronmeliss

Precis, tom jag kan diska för hand medvetet..(?)om jag skulle känna för det när .. det finns en diskmaskin..

Skönt med en promenad flikkan och ännu skönare att du hann koppla henne, INNAN..![Skrattande](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 21
Author: flikkan77

Och jag som inte har en diskmaskin önskar mig en sådan, för diska är vanvettigt tråkigt!

Har haft tur tre gånger nu och hunnit koppla henne precis innan något vilt har poppat upp. Helt otroligt! Tror att Fröken Saluki kommer att dö av hjärtslag någon gång när hon råkar dra efter nått vilt jag inte sett, men då dör hon lycklig i alla fall. ![Glad](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Hon tar det inte direkt lugnare nu när hon är 11 än vad hon gjorde när hon var 2, är inte riktigt fullt lika snabb bara och hon har lärt sig att hitta tillbaka. När hon var liten så fick jag minsann gå och hämta henns några kilometer bort. För när hon tappar viltet så stannar hon och hittade inte hem.

Knäppa hund!

## Comment 22
Author: Citronmeliss

Dåligt lokalsinne så kul..gamla damen! ![Oskyldig](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 23
Author: Hawknestgrove

haha, ja jag har inget emot att diaka för hand, men köpte mig en bagagnad maskin(bänkmodell) för 3 år sedna. En gammal. Nu för den sånt liv, så i förrgår, så köpte jag mig en helt ny. OCh att använda tabletter i en bänkmaskin är fruktansvärt slöseri med pengar och plast. Så jag kör med pulver.

## Comment 24
Author: flikkan77

#22 Och ungefär noll i flockkänsla. Det dummaste man kan göra med fröken Saluki är att gömma sig bakom en buske i skogen. För ser hon inte en så går hon hem.

Skulle hon råka hitta en av misstag så blir hon inte glad heller, utan bara blänger lite nedvärderande och går vidare.

## Comment 25
Author: Citronmeliss

En typisk vinthund..![Tyst](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

## Comment 26
Author: flikkan77

#25 Ja, ganska typiskt faktiskt. Tur att det är en vinthund hon är. Har en kompis som har en hund som är precis likadan, fast han är Tervuren och då är det inte alls lika roligt. ![Tyst](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

## Comment 27
Author: flikkan77

Vill ha diskmaskin! Skar mig på en av knivarna jag diskade nyss. ![Skrikandes](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") Farligt att diska ju... borde nästan vara olagligt att inte ha diskmaskin.

## Comment 28
Author: David

Sortera strumplådan medvetet närvarande är också ett standardtips jag fått många gånger. Slår vad om att psykologerna inte använder strumpor heller. ![Skrattande](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Ja Melissen, ska nog lägga ut en annons på blocket. ![Flört](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Tur allafall att de inte har något bäst-före-datum... ![Cool](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 29
Author: HannaM

Nej vad tusan... gillar pskologer att diska och sortera strumpor är dom varmt välkomna hit. Dom tycker säkert att stycka kycklingskrov är rogivande också..

## Comment 30
Author: David

Precis, tänk vad underbart att någon "sådan" flyttade hit, som njuter av att sortera strumpor, och säkert vika annan tvätt också. Kanske få det riktigt rogivande att städa, tvätta golv och allt därtill också.

Vi har ju universitetet med psykologstuderande, kanske ska smyga upp dit en dag och titta vad de har på schemat "strumpsortering, 4 timmar", "handdisk, 3 timmar" ![Skrattande](http://psykologi.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
