Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

01. Akuta situationer 02. Allmän psykiatri 03. Allmän psykologi 04. Personliga berättelser 05. Anhöriga 06. Behandling/Medicin 07. Beroende 08. Bipolär sjukdom/Manodepression 09. Depression/Ångest 10. Kronisk smärta påverkar själen 11. Neuropsykiatriskt 12. Personlighetsstörningar 13. Psykoser 14. Schizofreni 15. Stress/Tvångstankar 16. Sömnproblem 17. Tvångsvård/Rättsligt 18. Ätstörningar 20. Dagens fråga 21. Självtester 22. Stödorganisationer 23. Tänkvärt 24. Undersökningar 30. Bok/Filmtips 31. I Media 32. Positiva/Negativa 33. Skratta är nyttigt 34. Utanför ämnet 35. Om sajten/Om iFokus
06. Behandling/Medicin

Sertralin "avtändning"?

2010-11-03 15:30 #0 av: indaa

Någon annan som slutat med sertralin som känt nåt liknande får ni gärna skriva.

 

Har gått på Sertralin 75 mg i ca ett och ett halvt år. Har trappat ner nu i nån månad. Och har nu slutat helt.

3 dagar efter jag slutat så får jag alla dessa grejer som en bomb över mig på en gång.

Sjukt illamående, har spytt flera gånger. Svimningar, yrsel, otroliga hjärtklappningar (trodde jag höll på att få nån jävla stroke eller nåt), känner mig liksom.. åksjuk?
känns som jag får elstötar i huvudet och i ryggen.


Det är nåt hjärtklappningarna och "elstötarna" som känns läskigast, för det känns verkligen som jag ska dö eller nåt.

Fler som slutat med sertralin som fått liknande?
Är det normalt eller håller jag faktiskt på att dö? Haha, skulle inte förvåna mej för de känns ju så.. -.-

Anmäl
2010-11-03 15:39 #1 av: Bergspuman

Nä, men har fått liknande när jag slutat med Cipralex.

Du får komma ihåg att det är utsättningsbesvär. Ska inte förväxlas med abstinens som när man slutar röka eller dricka alkohol.

De brukar gå över inom 1 månad. Det gjorde det för mig i alla fall.

Anmäl
2010-11-03 15:48 #2 av: Aviendha

Usch så otrevligt det låter! Jag har varit relativt förskonad vid utsättning av de ssri jag gått på. Kanske gick det lite väl fort för dig? Du kan ju alltid kontakta läkare för att rådgöra, det kan ju finnas någon lösning så du kanske kan trubba av det värsta av utsättningen. För högst troligt är det just utsättningsbesvär det rör sig om och inte att du är döende, men är du orolig så ring hellre en gång för mycket än för litet.

Anmäl
2010-11-03 19:46 #3 av: Zaphix

Elstötar ja, ett jäkla helsige att sluta med seratonin-medicin.

Dessa elstötar hade jag när jag slutade med varenda en av de SSRI-preparat jag ätit. Sista preparatet trappade jag ned på i flera månaders tid för att jag hade ordentliga besvär med dessa elstötar.

Får såna nu när jag äter stilnoct också.

Trappa ned ännu långsammare är mitt tips. Ta det riktigt försiktigt.

Anmäl
2010-11-03 19:51 #4 av: indaa

1# ah ja vet de, men känns lättare att säga avtändning /abstinens, för de är de ända jag känner igen liksom..

 

och jag tänker inte trappa ner saktare, har redan lagt av helt och jag vägrar gå upp igen, står hellre ut med det här, och hoppas på att det går över snart.

har dock inte kunnat gå till jobbet på 2 dagar pga att jag är så yr och illamående..

Anmäl
2010-11-03 20:31 #5 av: Zaphix

Hoppas att det blir bättre snart, jag försökte vara tapper som dig men det fungerade inte.

Anmäl
2010-11-03 20:46 #6 av: Bergspuman

Jag hade rejält besvärliga yrselattacker och blixtar liksom. Kunde komma när som helst. Usch. Men när det gått några veckor mattades de av, efter ca 1,5 månad var de borta.

Anmäl
2010-11-04 13:30 #7 av: indaa

nån som vet om man kan bli lite smådeppad/överkänslig i början? just nu sitter jag liksom och bölar för att mitt program på teve tydligen inte kommer. och innan de började ja storböla för min kille blev vän me nån random tjej på facebook.............................. fml

Anmäl
2010-11-04 13:33 #8 av: indaa

och nu började jag böla för att ja ser att för vissa har de tagit upp till ett halvår att bli av med detta..

Anmäl
2010-11-04 13:38 #9 av: Bergspuman

Ha tålamod, och var snäll mot dig själv! Kram

Anmäl
2010-11-04 14:12 #10 av: rolnor

Jag gillar att "böla", rensar ut en massa skit..Glad

"Det onda har vingar, men det goda tar sig fram med snigelfart." -Voltaire.

Anmäl
2010-11-06 15:38 #11 av: indaa

inte jag, för jag blir så jäkla snorig haha.. :P

börjar bli lite bättre iaf, har kvar "elstötarna" och hjärtklappning och lite illamående.
Men i lite mindre mängd känns de som, lyckades till och me komma ut lite igår :D

Anmäl
2010-11-06 16:20 #12 av: rolnor

Finns ju näsdukar! Själv har jag en liten snuttefilt att ta till...!Glad

"Det onda har vingar, men det goda tar sig fram med snigelfart." -Voltaire.

Anmäl
2010-11-09 17:09 #13 av: indaa

när slutar den här jävla skiten? blir så arg att jag har lust att kasta ut mina grejer ur fönstret.

jag svettas fan så jag skulle kunna ge vätska åt halva afrika.
och jag kan inte resa mej upp ur sängen utan att svimma

jag får fan inga pengar från jobbet för jag kan inte gå dit, fattig blir jag också.. jäagkrknhfgroa, föb

blä orkar inte skriva

Anmäl
2010-11-09 17:10 #14 av: Bergspuman

Hur länge har det hållit på? 1 vecka?

Räkna med att det kan hålla på upp till 3-4 veckor innan det börjar lättna.

Anmäl
2010-11-09 17:13 #15 av: indaa

ja en vecka..

kommer inte ha råd me julklappar till familjen..

Anmäl
2010-11-09 17:24 #16 av: Bergspuman

Lite tidigt att fundera på julklappar väl???

Ta nu och pyssla om dig själv, en utsättning är inget att leka med.

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.