Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

01. Akuta situationer 02. Allmän psykiatri 03. Allmän psykologi 04. Personliga berättelser 05. Anhöriga 06. Behandling/Medicin 07. Beroende 08. Bipolär sjukdom/Manodepression 09. Depression/Ångest 10. Kronisk smärta påverkar själen 11. Neuropsykiatriskt 12. Personlighetsstörningar 13. Psykoser 14. Schizofreni 15. Stress/Tvångstankar 16. Sömnproblem 17. Tvångsvård/Rättsligt 18. Ätstörningar 20. Dagens fråga 21. Självtester 22. Stödorganisationer 23. Tänkvärt 24. Undersökningar 30. Bok/Filmtips 31. I Media 32. Positiva/Negativa 33. Skratta är nyttigt 34. Utanför ämnet 35. Om sajten/Om iFokus
06. Behandling/Medicin

Darriga muskler?

2010-01-21 13:16 #0 av: enhendigman

Hej, jag är sjukskriven för deppressiv period och har de senaste veckorna trappat upp med Citalopram till 20 mg. Till kvällen tar jag Atarax för att bli trött och Propavan att sova på. Har gjort detta tidigare för 3 år sedan oxå. Men denna gång är jag darrig i musklerna, har börjat träna, men det funkar inte riktigt bra eftersom musklerna darrar när jag ska ta i. Är det någon som känner igen detta och tror sig veta vilken av medicinerna som ger denna biverkning? eller om det kan vara så att deta rättar till sig med tiden?

Anmäl
2010-01-21 13:47 #1 av: Aviendha

Det skulle ju kunna vara en biverkan eftersom du just håller på att trappa upp citalopramen. Annars kanske det kan vara så att kroppen helt enkelt är så slut att det är därför du darrar? Mina muskler blir likadana vid ansträngning (lätt eller svår) när jag mått kasst ett tag, det mentala kaoset suger kraften ur den fysiska kroppen med.

Anmäl
2010-01-21 13:57 #2 av: Bergspuman

Känner igen det, även jag fick darrighet som initial biverkan när jag satte in Cipralex igen i augusti (aktiv substans escitalopram). Men det gick över efter några veckor. Håll ut, de flesta biverkningar man får till en början går faktiskt över om ett tag.

Anmäl
2010-01-21 14:09 #3 av: enhendigman

Låter bra, har telefontid med min läkare imorgon så jag ska prata med honom då. Annars börjar allt stabilisera sig och jag börjar må bra igen, så skööönt.

Anmäl
2010-01-24 21:48 #4 av: evrekaw

Om det inte går över utan blir en bestående biverkan av en medicin du måste äta länge finns mediciner som motverkar biverkningar som skakningar och liknande. Exempelvis Akineton.

Hoppas att de går över av sig självt efter ett tag.

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.