Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

01. Akuta situationer 02. Allmän psykiatri 03. Allmän psykologi 04. Personliga berättelser 05. Anhöriga 06. Behandling/Medicin 07. Beroende 08. Bipolär sjukdom/Manodepression 09. Depression/Ångest 10. Kronisk smärta påverkar själen 11. Neuropsykiatriskt 12. Personlighetsstörningar 13. Psykoser 14. Schizofreni 15. Stress/Tvångstankar 16. Sömnproblem 17. Tvångsvård/Rättsligt 18. Ätstörningar 20. Dagens fråga 21. Självtester 22. Stödorganisationer 23. Tänkvärt 24. Undersökningar 30. Bok/Filmtips 31. I Media 32. Positiva/Negativa 33. Skratta är nyttigt 34. Utanför ämnet 35. Om sajten/Om iFokus
06. Behandling/Medicin

Sluta med Lamotrigin

2009-11-11 17:16 #0 av: [YlvaP]

Jag skall börja trappa ner Lamotrigin eftersom den verkar ge mig en massa ledbesvär och mina finnar som kommit det senaste halvåret vill inte heller ge med sig även fast jag sköter mitt tvättande och inte överdriver som jag gjorde i somras.

Det blir nog en ganska snabb nedtrappning för det kommer att se ut så här:

50mg i tre dagar, 25mg i tre dagar och 25mg varannan dag tre gånger.

Hon kommer nog att sätta in något annat då vi ses nästa fredag. Hon nämnde inget över telefonen men jag undrar såklart vad det skulle kunna vara.

MVH Ylva / Wai-san
Vardagsbloggen
Medarbetare på Sommar och Scrubs.

Anmäl
2009-11-11 18:32 #1 av: flikkan77

Oj, ja det var en snabb utsättning! Jag mådde jättedåligt när jag trappade ner lamotriginet och fick ta det ganska sakta. En minskning i veckan typ...

Men det är ju olika hur man är!

Lycka till!

Anmäl
2009-11-11 19:22 #3 av: David

Tycker också det lät som en väldigt snabb utsättning, men jag misstänker att din läkare vet vad han/hon gör.

 

Jag tror också att det blir en utsättning relativt snart för mig med. Har känt mig rätt mörbultad i lederna sista tiden, trodde det var övergående, men det kan nog vara Lamotriginet som spökar.

// David

Ett hem utan katt är bara ett hus...

Anmäl
2009-11-12 14:16 #4 av: [YlvaP]

Ja men jag tror (hoppas) att det inte blir något stort problem. Kom bara upp till 75mg pga utav lederna.

MVH Ylva / Wai-san
Vardagsbloggen
Medarbetare på Sommar och Scrubs.

Anmäl
2009-11-12 16:51 #5 av: [aspie]

Jag håller oxå på att trappa ner från 50 mg tilll 25 mg. Ska äta 25 mg i en vecka och sen sluta helt med dom sen får jag ev ny medicin men vad vet jag inte ännu mer än att det är deppmedz

Anmäl
2009-11-12 16:57 #6 av: [YlvaP]

Jag har både deppmedz och för hypomana perioder och lamotrigin. Får se vad det slutar och om vi lyckas finna mediciner som passar mig.

MVH Ylva / Wai-san
Vardagsbloggen
Medarbetare på Sommar och Scrubs.

Anmäl
2009-11-12 21:02 #7 av: Gnici

Äter 100mg Lamotigin på morgonen och har ont i lederna mina både här och där. Men har aldrig hört att det skulle vara en biverkning av Lamotiginet. Hur vanligt är det i såfall? I och för sig är jag kraftigt överviktig också, så det är väl svårt att veta vad som är hönan och vad som är ägget.

Jag äter också Deprakine (valproat) för att hålla måendet stabilt. Dessutom äter jag Seroquel. Just Lamotrigin och Deprakine funkar jättebra på mig. Förut åt jag Litium, vilket fungerade kanon, men sköldkörteln kolapsade, så jag fick sluta.

Hoppas att det reder sig för dig

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.