06. Behandling/Medicin

Venlafaxin

2011-06-01 09:28 #0 av: Dinis

Hej!
Äter venlafaxin har gjort det sedan december, är nu uppe i dosen 300mg.

Har sedan förra sommaren samlat vätska i kroppen pga p-spruta som jag för en vecka sedan slutade med.

Tänkte höra här om någon vet om man kan samla på sig vätska av venlafaxinen?
Behöver ju inte ett nytt läkemedel som gör det..

Tack!

Anmäl
2011-06-03 06:53 #1 av: [WX5]

Har inget minne av att jag fick vätska i kroppen när jag åt Venlafaxin.

MVH Emilia

Sajtvärd på Åland. Söker medarbetare, PM vid intresse.
Medarbetare på Kost, Öl och Social fobi.

Anmäl
2011-06-05 10:54 #2 av: Aviendha

Enligt fass så kan venlafaxin ge svullnad orsakad av vätskeansamling, och även "överdrivet vätskeintag". Det var dock en mindre vanlig biverkning samt en med okänd frekvens. Nu vet jag ju inte vilken av sorterna du äter och det finns ju en chans att de kan fungera en aning olika. Däremot behöver du ju inte drabbas bara för att det finns uppräknat i listan och det kan ta ett tag innan effekten av p-sprutorna släpper helt, mycket längre än en vecka iaf så avvakta ett tag. Annars kanske du kan diskutera saken med en läkare, det kan ju vara så att en annan tillverkare av venlafaxin fungerar bättre för dig om det skulle vara så att du störs mycket av vattenansamlingen.

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.