06. Behandling/Medicin

Viktuppgång av antidepressiva mediciner

2013-06-24 18:01 #0 av: Snurpan83

 Hej!

Jag har länge funderat över en ska och hoppas att någon kanske vet hur det egentligen ligger till...

Vissa mediciner (t ex Mirtazapin) har ju biverkning ökad aptit och viktuppgång.

Min fråga är vet någon om det finns det nåt rent "medicinskt" som kan hämma en från att gå ned i vikt gällande antidepressiva mediciner?

T ex nåt ämne i mediciner som kan göra det svårt eller nåt som händer i hjärnan eller påverkar ämnesomsättningen?

Eller är det "bara" att man kan vara mer hungrig och äta mer/ökad aptit?

/L

 

Anmäl
2013-07-12 01:27 #1 av: Disturbed-Angel

Jag åt Nozinan som tonåring och gick upp 30 kilo på två månader (något jag inte ens trodde var fysiskt möjligt) Men jag åt exakt samma mat som resten av familjen , vid samma tidpunkter som resten av familjen och ingen av dem gick upp i vikt under den tiden. 

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.