Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

01. Akuta situationer 02. Allmän psykiatri 03. Allmän psykologi 04. Personliga berättelser 05. Anhöriga 06. Behandling/Medicin 07. Beroende 08. Bipolär sjukdom/Manodepression 09. Depression/Ångest 10. Kronisk smärta påverkar själen 11. Neuropsykiatriskt 12. Personlighetsstörningar 13. Psykoser 14. Schizofreni 15. Stress/Tvångstankar 16. Sömnproblem 17. Tvångsvård/Rättsligt 18. Ätstörningar 20. Dagens fråga 21. Självtester 22. Stödorganisationer 23. Tänkvärt 24. Undersökningar 30. Bok/Filmtips 31. I Media 32. Positiva/Negativa 33. Skratta är nyttigt 34. Utanför ämnet 35. Om sajten/Om iFokus
06. Behandling/Medicin

Paroxetin-viktökning?

2014-03-01 18:10 #0 av: Lillaaan

Jag äter sertralin 200 mg. Den funkar inte riktigt på ångesten så jag ska byta till paroxetin 20 mg. Var hos läkaren igår och jag sa att jag klarar inte att gå upp mer i vikt men hon sa att det skulle jag nog inte göra av paroxetin. När jag kom hem googlade jag och det verkade som att de flesta gick upp MYCKET av den.. Jag gick upp av både venlafaxin och sertralin..

Vilka är era erfarenheter av denna medicin?

Anmäl
2014-03-02 23:13 #1 av: Rutan_

Jag var jämt hungrig och sugen på något att äta när jag hade Paroxetin. Kommer inte ihåg exakt men det var tio-femton kilo jag gick upp. Hade även många andra biverkningar av den medicinen och den var överjävlig att sätta in och att trappa ut för mig. 

Anmäl
2014-03-03 00:42 #2 av: Sandi92

Man går ju inte upp av själva medicinen, utan för att man får ökad aptit. Man får försöka stå emot suget helt enkelt.

Anmäl
2014-03-03 11:37 #3 av: Lillaaan

Sandi92. Eh nej, där har du fel. Vissa mediciner ökar aptiten och ja, då går man upp för att man äter mer/onyttigare. Men ssri påverkar fler saker som gör att man går upp i vikt.

Anmäl
2014-03-03 16:47 #4 av: Sandi92

#3 Så sa min läkare i alla fall. Jag äter själv två mediciner där viktuppgång är en väldigt vanlig biverkning (sertralin och mirtazapin) men jag har varit väldigt noga med vad jag stoppar i mig och stått emot suget efter mat.

Anmäl
2014-03-03 21:20 #5 av: Lillaaan

Min förra medicin gjorde så att jag var hungrig och sugen hela tiden. Jag åt godis varje dag. Onyttig mat, läsk m.m. 

Nu när jag har sertralin är hungern och suget helt normalt, äter mycket nyttigare och hälften så mycket godis som innan och ändå har jag gått upp mer av denna medicinen. 

Anmäl
2014-03-03 21:40 #6 av: Sandi92

#5 Ok. Är du säker på att du fortfarande inte får i dig för många kalorier, trots att du minskat ner på godis och äter nyttigare?

Anmäl
2014-03-03 21:48 #7 av: Lady Q. Longworth

Jag gick upp 10kg på sertralin, (4månader) sen jag slutat har jag tappat 1-2 av dem på 5-6 veckor

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.