Psykologi iFokus

Psykologi

Etikettoff-topic
Läst 978 ggr
flikkan77
0

Råd till män!

(Hittade den på ett annat forum och kan inte låtabli att lägga hit den. Vissa saker är faktiskt rätt träffande. Oskyldig)

Anledningen till att våra bh:ar inte alltid matchar våra trosor är att VI faktiskt byter underkläder.

Nästa gång du och dina kompisar skämtar om kvinnor med vapen i krig, rösta om vem av er som framgångsrikt siktar på toalettkanten.

Om vi kollar på fotboll med er så är det inte för gemenskapen, det är deras häckar.

Om sanningen smärtar, fråga oss de egokänsliga frågorna på din lönedag.

När det är möjligt, försök att säga vad du än har att säga efter filmen.

Bli inte sur om du kommer på att mjölkbudet levererar mer än en gång per dag.

Nej, vi är inte imponerade av din bil - det krävs inga speciella talanger för att betala bilkostnader varje månad.

Snälla, kör inte när du inte kör.

Våra läggdagshuvudvärkar är omvänt proportionellt mot det antal bad du tar.

Om du verkligen söker efter ett ärligt svar skulle du inte fråga i sängen.

Vi bryr oss inte om du håller i fjärrkontrollen - tvärtemot dig så gillar vi inte att se 27 sekunder av 117 olika program.

Om det bara är kvinnor som skvallrar, hur håller du och dina kompisar reda på vem som är lättfotad?

Sluta berätta för oss att manliga strippor är bögar; vi bryr oss inte.

När du inte är i närheten rapar jag också högt.

Vi bryr oss inte om du kollar i spegeln för att titta på ditt utseende, faktum är, gör gärna det!!

Ditt bidrag till ditt barn borde vara mycket mer än den y-kromosonen som du så osjälviskt offrade.

När du är ute med oss, var snäll och bär "vår" favoritklädsel istället för din. På så sätt så håller de slitna jeansen och den skitiga t-shirten längre.

Om du måste grymta till svar, var snäll och utveckla ett sätt att indikera en positiv och en negativ grymtning.

Insistera inte på att vi ska sluta prata i "den jävla telefonen" och sen inte prata med oss.

Ögonkontakt är bäst upprättad ovanför vår axelhöjd.

En del kvinnor vet faktiskt mer om bilar och den involverande mekaniken än vad du gör.

Att städa huset är inte nödvändigtvis "kvinnogöra"; dessutom, det mesta av "smutset" och skräpet är ditt ändå så.

Ja, vi vet att de största kockarna är män, varför vill du då aldrig laga mat?

Vi går till toaletten i grupp för att prata om dig.

Ja, vi vet att du antagligen slår oss i armbrytning; hursomhelst, väldigt få löneförökningar eller befordringar är förvärvade genom att bryta arm med chefen om det.

"You just have to belive…"

kerstinjo
0
#1

*fniss*Skrattande

 Kerstin 

 

Anders 50
0
#2

GråterGråter Är vi inte bra att ha till nåt?? GråterGråter

// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!

[GunillaF]
0
#3

#2 Joodå…. ni är bäst….Flört

Anders 50
0
#4

#3 Åhh tack!  Skrattande

// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!

HannaM
0
#5

Ja det där med fjärkontroll… min man hatar reklam vilket leder till att så fort det är reklamavbrott bläddrar han runt i ett på dom kanaler vi har… ettan, tvåan, kunskapskanalen och öppna kanalen (reklamen är ju på fyran)… sällan finns det något bra och han föredrar alltså detta blinkande flippande zappandet framför reklamen.. jag håller på att strypa honom varenda gång , blir helt hysteriskt stressad.

I-landsproblem hette det va=p

Sara
0
#6

Underbart!

#5 Å när de håller på att zappa så missar man alltid början när filmen börjar igen efter reklamen. GRRRR!!

Sara