Psykologi iFokus

Psykologi

Etikettsorg
Läst 45 ggr
Pyttelite
2026-08-29 08:59
1

När sorgen är som störst – att förlora en närstående

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Att förlora en närstående är en av de svåraste erfarenheterna en människa kan gå igenom. När någon vi älskar plötsligt inte längre finns kvar kan det kännas som om en del av livet har försvunnit. Vardagen fortsätter runt omkring oss, men inom oss kan allting kännas tomt och overkligt.

När saknaden blir överväldigande
Sorg kan kännas på många olika sätt. Ibland kommer tårarna, ibland kommer ilska, tomhet eller en känsla av att inte förstå vad som har hänt. Det kan också finnas stunder då man känner sig nästan som vanligt och sedan plötsligt blir påmind om personen och sorgen kommer tillbaka med full kraft.

Det finns inget bestämt sätt att sörja. Alla människor reagerar olika, och sorgen följer inte någon rak väg. En dag kan kännas lite lättare, medan nästa dag kan vara mycket tung.

Minnena finns kvar
När en närstående dör förändras livet, men kärleken och minnena försvinner inte. Det kan vara smärtsamt att tänka på personen, men med tiden kan minnen också bli något som ger tröst.

Ett fotografi, en låt, en doft eller en plats kan väcka starka känslor. I början kan sådana minnen göra ont, men de kan också hjälpa oss att bevara relationen och komma ihåg allt det fina vi hade tillsammans.

Man behöver inte vara stark hela tiden
När sorgen är stor kan det vara lätt att känna att man måste vara stark inför andra. Men sorg är inte ett tecken på svaghet. Att gråta, prata om personen eller erkänna att man inte orkar är helt naturligt.

Det kan hjälpa att prata med någon man litar på – en familjemedlem, vän eller annan person som kan lyssna utan att döma. Ibland behöver man inte ens hitta de rätta orden. Det kan räcka att någon finns där.

Att fortsätta leva med sorgen
Att gå vidare betyder inte att man glömmer den man har förlorat. Det betyder snarare att man så småningom lär sig att leva med saknaden och samtidigt skapa plats för livet som fortsätter.

Sorgen kan förändras med tiden. Den kanske aldrig försvinner helt, men den kan bli lättare att bära. Det som från början bara känns som smärta kan senare blandas med tacksamhet över den tid man fick tillsammans.

En dag i taget
När sorgen är som störst behöver man inte tänka på hur resten av livet ska se ut. Det kan räcka att ta en dag i taget, eller ibland bara en stund i taget.

Att äta något, få lite sömn, gå ut en kort stund och vara nära människor man känner sig trygg med kan vara små men viktiga steg. Det finns ingen tidsgräns för sorg. Man får sörja i sin egen takt.

Att förlora någon vi älskar lämnar ett tomrum, men det lämnar också minnen, kärlek och en del av personen kvar i oss. Och även när sorgen känns oändlig kan livet, steg för steg, börja hitta en ny form.


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


Vixxen
2026-08-29 09:26
0
#1

Så fin text Pyttelite!

Draken
2026-08-29 09:29
2
#2

Jättefint skrivet. 💖

Jag förlorade min pappa i November ifjol. Sorgen är fortfarande svår, och rätt vad det är så kan tårarna komma av en lukt, en röst eller något annat.

Screenshot_20251123_073913_Facebook.jpg

received_1002905005560682(1).jpg

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis

  • Redigerat 2026-08-29 09:30 av Draken
Pyttelite
2026-08-29 09:30
1
#3

#1: Tack - tänker på alla som mist en närstående och hur jobbigt det kan vara och hur ledsen man är.


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


Pyttelite
2026-08-29 09:32
1
#4

#2: Vilken fin bild på din pappa - blicken säger mycket och han verkar så glad. ❤️


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


Draken
2026-08-29 09:34
1
#5

#4: Pappa var en underbar människa. Alltid glad och beredd att hjälpa där det behövdes.

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis

Tarotstollan
2026-08-29 20:29
0
#6

Det är tungt och ensamt.

Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!