Psykologi iFokus

Psykologi

Etiketter: allmän-psykologifakta
Läst 84 ggr
Lona
3

Fördelar med att ha hunden i sängen!

Vid Mayokliniken i Arizona har man gjort en studie om hur hundägare påverkas av att ha hunden i sängen när de sover.

Själv tycker jag att det är mysigt, min första hund skulle absolut inte ligga i sängen men det dröjde inte länge tills jag lyfte upp valpen och stoppade ner henne under täcket - sedan dess har alla mina hundar sovit i sängen.

Några av fördelarna är att man somnar lättare och sover bättre (det gäller kanske inte om man har en labrador som knör ut en på sängkanten 😆), det ger trygghet och minskar risken för depression.
Sedan tidigare är det också känt att närhet till hundar och andra djur som man tycker om sänker blodtrycket och minskar risken för hjärt- kärlsjukdomar.

Mer om detta hittar ni i en tråd på Spiritualism, tack till Jane-Lyzell för tipset!
https://spiritualism.ifokus.se/discussion/1488239/djurbibeln-8-saker-som-hander-i-kroppen-om-du-later-din-hund-sova-i-sangen


"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com

Medialitet, iFokus, Medialt, Mediumskap, Övernaturligt, Medium, Spiritualism, Vägledning, Psychic, Paranormalt
  • Redigerat 2020-11-26 21:55 av Lona
Calcifer
1
#1

För mig är det lite själviskt, speciellt under vinterhalvåret. Min lägenhet blir nämligen extremt kall på vintern, och att dra in vovven under täcket blir som ett eget personligt element. xD
Men hon sover i sängen oavsett, de få gånger jag försökt med något annat hör man hur hon tyst tassar över golvet och försiktigt kravlar sig upp nere vid fötterna. Så går det fem minuter sen pressar hon sig in i armarna på en så man ligger sked. :P


"Creature of the Night, The One Many Children Talk About-"

Lona
0
#2

#1: Åh, jag brukade stoppa ner Nikka under täcket i fotänden en stund innan jag skulle gå och lägga mig. Perfekt med en uppvärmd plats för fötterna!
Sen fick hon ligga sked medan Posh och senare Charlie låg mot min rygg.
Rätt skönt att slippa den där kylan nu faktiskt.

Ett tips är värmeflaska/bäddvärmare. Perfekt och funkar lika bra för att kyla på sommaren.


"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com

[Moon AppleGrey]
1
#3

Kan i princip inte sova om katten inte ligger hos en, så förstår det där om hunden.