Psykologi iFokus

Psykologi

Etiketter: ångesttänkvärtdiskutabeltviktigträttsligt
Läst 186 ggr
Emo
0

Önskar att det vore ett aprilskämt, men det är det nog inte.

Detta stod i Aftonbladet i dag: "✓ Det är förbjudet att använda fullmaktsgivarens bank-id eller bankdosa för att uträtta bankärenden."

Hur stor rätt tar samhället sig när det gäller att klampa in i familjer?

Jag läste detta och sista raden skrämde mig rejält:

https://www.aftonbladet.se/minekonomi/privatekonomi/a/kRbgJA/se-upp-for-fallorna-i-framtidsfullmakten

Får verkligen inte sjuka äldre ta hjälp av sina barn för att sköta ekonomin?

Nu gäller det att neka sjukhusvård om man blir allvarligt sjuk. Bättre då att dö hemma. Då får de ta hand om allt utan inblandning.

 Värd på  Pyssel och medarbetare på Pärlpyssel.
Mina figurer: http://parlkonst.se/
Emo, ägare till Emos Shop sen 1973

”Vi har fått in en del klagomål på att det inte funkar så bra”
Herveaux
2
#1

#0: Banker (iaf inte svenska) verkar vara bra tröga på att hänga med i tekniska utvecklingen. Men i stycket "Inte anpassad för internetbank" låter det ju iaf som att en uppdatering och förenkling är på gång.
En utredning av bland annat framtidsfullmakter ska presenteras senare i år.

Tills dess får man som anhörig besöka bankkontor eller kontakta banken för att se hur man kan gå till väga för att hjälpa en anhörig. Krångligare men inte så illa att man som fullmaktsgivare ska neka sjukhusvård tycker jag.


// Harley

Emo
0
#2

Du menar att man måste be banken om lov för att hjälpa sina föräldrar. Jo, jag förstår dem som vill lämna kontrollsamhället och emigrera till ett land med mer frihet.

Jag vill själv bestämma över det som är mitt!

Det är sådant här, som gör att jag vacklar i beslutet att stanna kvar.

 Värd på  Pyssel och medarbetare på Pärlpyssel.
Mina figurer: http://parlkonst.se/
Emo, ägare till Emos Shop sen 1973

Herveaux
3
#3

#2: Näe, det menar jag inte? Fullmakt behövs alltid, det kommer man väl aldrig undan (av förståeliga skäl).
Ordnar man en fullmakt så kan ju anhöriga hjälpa en med bankärenden. Lösning för internetbank finns inte idag så då får anhörig göra bankärenden på plats eller genom att kontakta banken för annan lösning.

Jag ser inte på vilket sätt man själv inte har kontroll över vem som hjälper en eller hur man skulle behöva 'be om lov' i den här frågan.


// Harley

Carmarino
0
#4

#3: Min "huvudbank" (har även konto på ICA Banken) är Skandiabanken, som inte har några kontor utan allting sker på internetbanken. Det går alltså inte att göra några bankärenden på plats. Har förvisso inte kollat om de har någon annan lösning för fullmakter, men annars blir det ju problem om mina anhöriga skulle behöva hjälpa mig med ekonomin.


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Herveaux
1
#5

#4: I artikeln står det att man då, som det ser ut nu, måste skicka in fullmakten till banken för att kunna utföra bankärenden.
Har man inte ro att vänta på att banker (utan kontor) får tummen ur för att komma fram till en smidigare lösning kanske man får överväga att byta bank (till en med kontor) om man tycker det här är ett stort stressmoment.

Jag förstår verkligen er som tycker det här är jobbigt och jag minns själv hur bökigt det kändes när jag hjälpte en anhörig med ekonomin men lösningar finns idag, även om de är bra mycket mer omständiga än de egentligen behöver vara. Det jag vill trycka på är väl just det att barn både kan och får hjälpa sina föräldrar om de behöver hjälp med tex bankärenden.


// Harley

Lia
1
#6

Min mormor har alzheimers, och för att hjälpa henne behövde vi hennes underskrift samt två vittnen. För det första kan hon inte ens skriva sitt namn längre, och för det andra bor hon på boende som varit besöksförbud på tills nyligen. Efter besöksförbudet fick vi endast vara två vid besöket, så då gick det inte ändå pga det där med vittnen. Så det har inte gått att lösa förrän nu och därför har hon inte heller kunnat få bostadsbidrag sedan hon flyttade dit. Banken måste kunna lämna ut årsbesked nämligen. Undrar för vems skull detta system är, det verkar ju inte hjälpa någon. Mamma har för den delen redan fullmakt för att få använda bank-id åt mormor, hon loggar in med sin egen som kopplats till mormors konto eftersom hon hjälper henne med räkningar. Men ett årsbesked kunde hon inte få ändå.

Pyttelite
0
#7

#6: Fruktansvärt att det ska behöva vara så!


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


Vixxen
0
#8

Inte lätt i dagens samhälle att hjälpa sina nära och kära.