Hur funkar ni som är "normala" psykiskt?
Det här var svårt att formulera (och vad är egentligen "normalt"?) men om man tänker sig personer som fixar jobb/studier och vardag någotsånär, som inte behöver söka hjälp för psykisk ohälsa alternativt har relativt lindriga problem som går att hållas i schack utan slutenvård eller specialister?
Hur funkar er vardag?
Hur tänker ni när ni ska till jobb/skola? Och hur mår ni när ni väl är där?
Händer det ofta att ni får ställa in saker som ni verkligen vill göra men inte fixar mentalt?
Upplever ni att ni har ångest för saker och ting (eller inte av någon anledning alls), så pass mycket att ni inte kan hantera den själva?
Och hur mår ni när ni mår dåligt psykiskt (vilket de flesta gör någon gång i livet)? Klarar ni av vardagen eller hur löser ni det?
Berätta gärna lite om er vardag, hur ni mår och känner! Vad behöver du kämpa med för att få världen att funka? Jag fattar ju att man inte skuttar ur sängen varje morgon med ett leende på läpparna och "HURRA! En ny härlig dag att ta vara på!" men jag vet ärligt talat inte hur det är att inte leva med psykisk ohälsa.🌸
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
Jag äter mycket som jag inte borde och sen sover jag ca 10-12 timmar per dag. Bryr mig oftast inte om vad klockan är när jag vaknar.
Jag får oftast ångest på kvällar och då vill jag äta sådant jag inte borde som kakor, bullar, godis mm.
Jag måste ju kämpa med blodsockret och ångesten mest men även att gå ut och handla och ibland träffa människor jag just då kanske inte vill träffa.
En annan dag kanske hade passat mig bättre.
Sen också att alltid behöva visa god min utåt sett för att folk inte skall märka något är jobbigt också.
Att passa tider stressar mig också, jagar ibland upp mig så det står still i huvudet och blir genomsvettig.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!
#1: Håller med om det här med att visa god min. Står i en kassa måndag till fredag och då är jag ju ansiktet utåt. Även med vänner och familj kan jag ibland visa god min när jag vet att de inte kommer förstå om jag berättar.
Mvh
Mig