Psykologi iFokus

Psykologi

Etikett: anhöriga
Läst 3993 ggr
Tangotime
0

Hjälpa en torterad människa?

En bekant till mina föräldrar har blivit rånad och torterad. För att göra en lång historia lite kortare så… Dom tog sig in hos honom, bakband och satte strypsnara på honom och "fejkade" en hängning. Tog av honom alla kläderna (han hade strumporna på sig) Sparkade honom i huvudet så han fick en hjärnblödning och frakturer i ansiktet och på pannbenet. Dom har skurit honom med kniv i ansiktet och rispat honom över hela kroppen. VRIDIT sönder hela höger armen så läkarna har haft jätte svårt att fixa den i linköping där han nu ligger. Dom har även försökt att skära/klippa av honom två fingrar på vänster handen. Ena fingret hängde bara i en sena, det andra satt fast bättre men var riktigt illa tilltygat. När dom tömt hans kassaskåp och lensat huset på värdefulla tavlor och vapen lämnade dom honom där att dö. Han lyckades ta sig helt blodig till en granne i 3gradig "värme" naken och det är nog 2-400m. Hade dom bundit ihop hans fötter hade han med all sannolikhet förblödit på plats innan någon hittat honom.

Det här är världens goaste gubbe (65år) som aldrig gjort en fluga förnär. Hans enda miss i livet är att han har pengar och konstintresse! När läkarna på sjukhuset i Eksjö berättade för honom att han skulle få flyga till Linköping oroade han sig bara för att det skulle kosta landstinget en massa pengar!

Nu kan jag inte sluta tänka på det här! Jag mår dåligt av att veta att han ska hem till det där jäkla stället där allt hände och hur fruktansvärt det måste vara för honom att komma hem igen. Han är helt ensam och mitt hjärta blöder för denna gammla snälla människa. Hur kan någon göra något sånt här?? Vad kan jag göra för att hjälpa? Jag känner honom inte personligen, men han är en mycket god vänn till mina föräldrar.

  http://www.polisen.se/Aktuellt/Nyheter/Jonkoping/april-juni/Man-antraffad-grovt-misshandlad-i-Ravelsjo/ 

Polisen ser det som grov misshandel, men det här är TORTYR!

LenaR
0
#1

Jag önskar jag kunde göra något för att hjälpa till. Jag önskar verkligen att jag kunde göra något. Tröstande ord över nätet känns väldigt futtigt just nu.

Om du kan, Tangotime, kanske du skulle kunna besöka honom lite extra ett tag framöver. Att bara finnas där är nästan det bästa. Jag tror inte ens du behöver säga eller göra något särskilt. Bara att han får se att familj och vänner finns där.

Så oerhört grymt. Vad är det för människor som gör så? Jag vill inte ens vara människa när jag hör om sånt.


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

Tangotime
0
#2

Jag hade mer än gärna besökt honom och hjälpt honom med vardagliga saker! Men han bor 8mil ifrån mig och jag känner honom inte utan det är mina föräldrar som gör. Han bor på en gård vid deras sommarstuga. Så jag kommer nog träffa honom lite i sommar, men jag vill kunna göra mer än jag känner att jag kan!

Funderar på att måla en tavla till honom och skicka en bukett blommor. Men det känns jäkligt lite i sammanhanget!

LenaR
0
#3

Jag vet vilka "småsaker" jag uppskattat när jag varit sjuk. Bara att någon tänker på en blir viktigt. Jag tror han blir glad över all omtanke! En bukett är väl alldeles utmärkt?


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

[YlvaP]
0
#4

#&"%¤ vilka idioter det finns alltså. Blir så arg när dom gör så mot vilken människa som helst. Hoppas dom får tag på personen/personerna.

HannaM
0
#5

Omtanke på det viset du kan visa den räcker långt. En tavla blir han säkert jätteglad över om han dessutom är konstintresserad.

I övrigt… jag förstår mig inte på människor. Jag gör verkligen inte det. Hur kan det gå så fullständigt åt pepparn uppe i någons tänkeri så att man utsätter en annan människa för något sådant? Hur i hela friden klarar man som människa av att tillfoga en annan människa den skadan? Jag kan inte förstå, jag kan ju inte ens dela en daggmask i två.

Jag har fått förklarat för mig och kanske förstått att i en del situationer när någon man älskar blivit utsatt för något vidrigt så kan man känna ett så starkt hämdbegär att man kan skjuta ihjäl/misshandla den som utförde brottet men jag kan inte alls få någon som helst logik i en händelse när man.. bara går rakt in hos någon och stympar sönder människan för pengar.

Jag kan se att man kanske skjuter först när man står öga mot öga med någon som är beredd att skjuta ihjäl en. Men. Jag avskyr att vara människa när jag hör sådant här. Jag avskyr att vara en del av sånna här vidrigheter bara genom att vara av samma art.

Tangotime
0
#6

Jag hoppas innerligt att dom kommer ta upp det här i "Efterlyst" snart. Vet inte hur det fungerar om man anmäler sig dit eller om dom kontaktar brottsoffret och frågar om dom får visa historien på tv. Någon som vet? Jag skulle kunna tänka mig att det här är Jugoslaver som varit med i kriget och kanske till och med haft ett finger med i "spelet". För ingen normal funtad människa klarar av att skära en naken, bakbunden, gammal helt försvarslös och oskylldig gammal man, med kniv över hela kroppen, i ansiktet, låtsas att man ska strypa honom, vrida av en arm, sparka honom i huvudet så illa att man spräcker skallen på honom och ger hon en hjärnblödning. Sen försöker man SKÄRA/KLIPPA av två fingrar på honom för att komma åt koden till ett kassaskåp!

Det är nu en vecka och en dag sen det hände och jag KAN inte sluta tänka på honom. Han ligger kvar i Linköping vad jag vet och försöker återhämta sig efter operationerna han gått igenom.

Frågan är, vad målar man för tavla till en konstintresserad 65åring som man inte känner? Frågar jag mina föräldrar tycker dom nog att det är "överdrivet" att jag bryr mig så mycket….. Efter som det är dom som känner honom och inte jag.

LenaR
0
#7

Krigsbakgrund låter sannolikt, om man ska försöka föreställa sig vad det är för "människor" som ligger bakom. (Jag sätter citationstecken, för är de människor då är inte jag det.)

Vad ska du måla - vet du något om vad han gillar för konst? Eller, glöm det förresten. Om han är genuint konstintresserad så kommer han att uppskatta äkta känsla, så måla något som DU tycker är så bra som möjligt.

Kram!


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

[rolnor]
0
#8

Jag blir nog mållös inför ett sådant övervåld, men kanske kan du ge honom något han vill ha, en kopp te, kaffe, en pratstund, en målning?

Tangotime
0
#9

Ja jag spånar lite på att måla något till honom. Men en bukett blommor blir det i alla fall när han kommer hem. Men det är frågan…bud… han trodde ju att den första rånaren som bad om vatten till sin bil var han som delar ut reklamen…så det är frågan om han vågar öppna om det kommer en okänd. Vill verkligen inte stressa upp honom eller ge honom flash backs…

HannaM
0
#10

#9 Kan du inte be dina föräldrar gå över med blommor åt dig?

Hawknestgrove
0
#11

Bra ide från HAnnaM. OCh ta kontakt du med Efterlyst! Går ju att göra via Webben. OCh måla? Tja måla från hjärtat.

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

[rolnor]
0
#12

Han är naturligtvis traumatiserad nu, men han måste ju vänja sej vid andra också, förr eller senare, ett bud kanske inte är så farligt, be blomaffären skicka en tjej (??!?)

Tangotime
0
#13

Ja jag kan ju be dom skicka en tjej. Annars kommer säkert mina föräldrar gå dit med blommor så jag kan ju skicka med dom en bukett. Jag KAN inte släppa det här. Är SÅ förbannad! Ska mejla efterlyst och se vad dom säger!

Hawknestgrove
0
#14

ja, bäst är nog att dina föräldrar går dit……

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Tangotime
0
#15

Jag tror det också. Nu har jag i alla fall mejlat Efterlyst och bett på mina bara knän att dom ska ta upp fallet i programmet så kräken åker in bakom lås och bom! HOPPAS att dom kan ta upp det och att dom här "människorna" åker dit så det visslar om det.

Loveferrets
0
#16

Herregud, man skäms o vara människa när man läser sånt här, stackars man !!

Hoppas verkligen dom tar upp detta så dom åker dit med huvet före, dom borde fanemej behandlas på samma sätt, jävla svin ! sorry blir så förbannad.

TS,, det låter jättebra om både du och dina föräldrar kan gå dit med en blomma och ska du ta med en tavla så följ ditt hjärta. Är nästan säker på att han kommer bli jätteglad av er omtanke, många kramar.

Hawknestgrove
0
#17

Ja stackarn…… OCh hoppas verkligen, att Efterlyst tar upp det. OCh att ni sakta kan få den stackarna att komma tillbaka till livet igen.

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Loveferrets
0
#18

Dom nämnde inget om det denna vecka på efterlyst, hoppas då de kommer nästa vecka istället .

Tangotime
0
#19

Jag har inte ens fått ett svar på mejlen från Efterlyst! DÅLIGT! Jag har i alla fall köpt hem lite vita canvas så nu ska jag måla! Tänkte skriva någon tänkvärd text i en cirkel runt ett hjärta eller blomma. Vet dock inte vad det ska stå än. Får fundera lite och leta på nätet!

Kom gärna med idéer eller länkar!!

Hawknestgrove
0
#20

Ring dem. De har väl telefon? Det brukar ta bättre skruv….

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Loveferrets
0
#21

#19, Ja prova ring dom istället, detta måste dom ju bara ta upp annars är det bannemej skandal !!..

Hawknestgrove
0
#22

ja, de som de hade uppe nu i veckan, var ju faktiskt mindre otrevliga än detta, om man ser det så….

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Hawknestgrove
0
#23

Mailade du dem exakt det du skrivit i din tråd? För det är ju väldigt bra skrivet……

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Tangotime
0
#24

#23 Nä jag gjorde ju inte det… Skrev bara länken till polisens sida och att jag VERKLIGEN tycker att dom ska kolla upp det.

Ska skicka iväg ett mejl till. Får jag inget svar då så ringer jag dom! …kanske ringer dom i alla fall. Får se hur jag gör!

Loveferrets
0
#25

#24, Hade jag varit du hade jag ringt i alla fall, kanske har en chans att det tas upp imorgon.

Hawknestgrove
0
#26

ja skriver du som du gjorde i ditt inlägg, då tar det skruv. MEn gör både det och ring.

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Tangotime
0
#27

Jag ringde… telefonsvarare… Men jag bad dom ringa upp mig så nu är det bara att vänta! HOPPAS verkligen att dom ringer!

Hawknestgrove
0
#28

Åh då håller vi tummarna! och maila in  det du skrivit i din tråd också!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Tangotime
0
#29

Nu har jag även mejlat hela historien till dom. ¤%%&(/%¤&/ om dom inte tar med det i programmet nu! Jag åker dom 32milen jag har till Stockholm och går in på deras redaktion om det så ska behövas!

Hawknestgrove
0
#30

Toppen! Stå på dig tjejen och säg att det är skrivet  här inne om det också!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Loveferrets
0
#31

#29, Haha, härligt, där e krut i dig, så ska de se ut, LYCKA TILL NU kram.

Tangotime
0
#32

Tack Skrattande

Tangotime
0
#33

YES! I dag fick jag svar! Håll tummarna nu!!!

Hej Lina,   Tack för ditt mejl. En reporter hos oss har redan kontakt med polisen ang detta och det är preliminärt planerat att tas upp i nästa vecka. Jag vidarebefordrar ditt mejl till aktuell reporter som är tillbaka på fredag.   Med vänliga hälsningar Louise Lundström, Webbredaktör/Reporter Efterlyst Strix Television 

[rolnor]
0
#34

Bra, dom ska givetvis få betalaSkrikandes, hoppas att din släkting återhämtar sej.

Hawknestgrove
0
#35

jippie!!!!!!!!! Om man får säga så……

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Loveferrets
0
#36

Kanon Lina, då väntar vi spänt till nästa vecka och hoppas att dom tar upp det då, jag tycker dock dom kunde tagit upp det redan nuvarande vecka men bättre sent än aldrig.

Tangotime
0
#37

Ja nu känns det kanon bra. Hoppas verkligen att dom tar med det! #34 Det är en vän till mina föräldrar Flört

Tangotime
0
#38

Nu har jag fått svar ifrån reportern som ska göra reportaget. Som det ser ut nu så kommer hon att åka till Ravelsryd på måndag och spela in reportaget som i så fall ska visas på onsdag! Glad

Nu hoppas jag bara att alla fakta kommer fram och att det inte blir ett sånt där kort reportage så man knappt hinner med!

Loveferrets
0
#39

#38, Oh så bra, hoppas, hoppas,

Kan man inte fråga nån kanal oxå om det kan sändas som en enskild dokumentär ?

Vet när allt det här med "Bobby" uppdagades, då visade det ju en del ggr på tv.

Tangotime
0
#40

Jag tror han måste vara med om dom ska göra en separat dokumentär och det tror jag inte han vill. Han vill nog bara försöka återgå till sitt normala liv så gott han kan. Och han vill inte vara någon till besvär och jag tror han skulle tycka att det inte var så viktigt att lägga massa tid och pengar på honom. Tyvärr!

Jag ska fixa ihop lite mat lådor till honom sen när han fått komma hem. Han har levt på mackor dom senaste åren och nu kommer han verkligen inte kunna laga mat med en bruten vänster arm och en trasig höger hand… Fy vilket liv han får nu…

Loveferrets
0
#41

"40, Nä det kan man ju iofs förstå, tänkte inte på att han var tvungen o vara med,

Så gullig du är som ställer upp så, eloge till dig !!Kanske en dum fråga men hur är det annars med honom ?  Har dina föräldrar varit där och hälsat på? Och hur gick det med din tavla ?

Tangotime
0
#42

#41 Mina föräldrar vet bara vad grannen berättat som jobbar på Eksjö lasarett där han ligger nu. Och det är väl si och så med det. Det går ju inte att må bra efter en sån här händelse. Jag ryser av bara tanken på att komma hem till ett tomt hus efter att ha varit med om en sån här sak hemma i sitt eget hus!

Mina föräldrar tänker inte som jag. Personligen har jag funderat på att åka dit och hälsa på honom själv. Men dels så har jag aldrig träffat honom och så har jag ganska långt till Eksjö. Men dom känner nog att dom skulle tränga sig på och inte veta vaddom skulle säga om dom skulle åkt dit. Men jag hoppas verkligen att dom kommer visa lite stake och gå bort till honom och hjälpa honom när han fått komma hem. Annars blir jag besviken på dom!

Tavlan blev sådär… Kanske kan lägga in en bild lite senare. Men jag är inte 100 nöjd. Får se om jag gör nåt mer med den eller om han får den som den är. Pappa sa att han inte behövde någon tavla… vad han behöver är ett riktigt mål mat…. Tack för den! Men men, tavlan ska han få i alla fall! Och lite mat är ju inte så himla jobbigt att frysa in till honom!

Hawknestgrove
0
#43

Du har ett varmt hjärta!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Loveferrets
0
#44

#42, Ah du är bara så fantastisk, klart han ska ha en tavla som är gjord av dig även om han även behöver mat ju.

Det är när han kommer hem som  han behöver allt han kan få, även vänner som står honom nära, de kommer betyda enormt mycke oavsett vad han säger. Det är i sånt här läge man vet om det finns med människor.

Tangotime
0
#45

Tack! Jag försöker. Hoppas väl att få tillbaka det någon gång om man själv behöver hjälp. (Jag gör det inte för att HAN ska hjälpa mig med nåt sen…)

Hawknestgrove
0
#46

Nej, så pass fattar vi nog. Men det brukar faktiskt vara så, att gör man något gott, så blir man till slut belönad!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Tangotime
0
#47

Trodde nästan att ni skulle förstå, men ibland kan man inte vara för tydlig. Kanske inte är så här, men på vissa forum behöver man ibland vara väldigt tydlig Flört

Loveferrets
0
#48

#47, Förstod precis vad du menade he he., vissa forum bör man knappt nämna nått alls Flört

Tänk om alla kunde vara omtänksamma och snälla, då hade det inte funnits så mycket skit i vår värld. Skrattande

[Trojasmatte]
0
#49

Fy vad hemskt :( Vi människor är verkligen grymma. Hoppas den/de som gjorde detta åker dit rejält! Om du inte känner han så bra så kanske du kan köpa blommor som dina föräldrar kan ge åt han? Det är inte mycket men lite omtanke kan inte skada.

Tangotime
0
#50

#49 Han får nog tillräckligt med blommor är jag rädd. Lite mat han kan värma en vecka eller nåt gör nog mer nytta. Sen får han ju tavlan också.

Hawknestgrove
0
#51

Du…. den där vanliga grytan, som man brukar komma med till folk som mist en anhörig, ta en variant på den! Baka en stor brytbrödsbulle!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Tangotime
0
#52

I går bestämde jag mig för att jag skulle åka till honom på sjukhuset i dag. Men jag hittar honom ingenstans. Och ingen ville hjälpa till! Jag pratade med Eksjö sjukhus, Nässjö´s alla service hus och korttidsboenden. Har nog pratat med 10pers i dag och ingen "vet" var han är. (Kanske kan vara så att dom inte vill säga var han är pga hotbilden.) Han har inte kommit hem så någonstans måste han ju vara. Men jag kommer ge honom tavlan och maten när han kommer hem!

Hawknestgrove
0
#53

Precis. Du kan välja när du läggs in, att ingen får veta……

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Loveferrets
0
#54

Hoppas det kommer upp i efterlyst idag så dom där **** kan åka dit.

Tangotime
0
#55

Ja jag håller tummarna nu!! Ska bli intressant att se om det är med! Annars mejlar jag igen och frågar varför det inte blev något! Har dock fortfarande inte "hittat" honom… Fattar inte vart han tagit vägen.Men ska ner till stugan i helgen så jag hänger tavlan på hans ytterdörr väl inpackad. Så vet jag att han får den när han kommer hem i alla fall!

Loveferrets
0
#56

#55, Pågrund av hotbilden så innebär det att samtliga har tystnadsplikt och det är därför du inget får veta om vart han finns. Det är oxå mycket möjligt att han har fått ett "hemligt" boende under tiden detta pågår.

Är det inte med idag ska du ringa och skälla på dom, detta är ju tortyr o dom ska inte gå fria mer nu !.

Jättegulligt att du gjort en tavla till honom nu, men om han nu inte kommer hem på ett bra tag så kanske tavlan kan bli förstörd om den hänger på hans dörr eller ännu värre att nån stjäl den ?  Sen tror jag oxå att polisen har "koll" vid hans stuga och ser dom nått som dom tror e misstänkt så tar dom den kanske ? (bara tankarna som flyr här nu) ..

Tangotime
0
#57

Ja jag kan iofs ge tavlan till en annan granne som jag tror har kontakt med honom. Eller så lägger jag den i stugan så kan jag gå dit med den när han kommer hem. Det sorgliga är ju att jag vill ge hnom den NU och inte om ett halvår!

Loveferrets
0
#58

#57, Jag förstår de men du ska nog vara försiktig om du ska bege dig själv till stugan. Är ju trevligare om man kan ge den personligen till honom oxå men med tanke på omständigheterna så får man kanske avvakta.

Tangotime
0
#59

Jag menar vår stuga. Han bor vid ett stugområde och där har vi sommarstuga. Det är så mina föräldrar känner honom. Tror inte att det är någon fara att vistas där nu. Dom var ju ute efter hans tavlor och pengar och det har dom ju fått nu så dom kommer nog inte tillbaka. Om det var så du menade Skrattande

Loveferrets
0
#60

#59, Jaha du menade er egen stuga ha ha sorry !!. Nä jag tror inte heller dom kommer tillbaka men ville ändå du skulle vara försiktig Skrattande

Loveferrets
0
#61

Det kom tydligen inte med idag heller Förvånad

Tangotime
0
#62

Nää! Nu ska jag mejla reportern IGEN och fråga varför det inte blev något! Dom får bara inte strunta i det här!

Tangotime
0
#63

Nu har jag fått svar!!! Skrattande

Hej Lina!   Det var planerat att gå igår men efter det att vi varit i Ravelsryd valde vi att lägga det till nästa vecka. Detta för att kunna göra inslaget längre, bättre och grundligare, samt att vi ska kunna traila på det för att få maximal uppmärksamhet till fallet.   Men nästa vecka ska du inte sitta klistrad framför soffan i onödan!   // Lena

Loveferrets
0
#64

Då får vi verkligen hoppas att det är sant nu då, bra om dom gör inslaget längre och faktiskt berättar vilken tortyr mannen har fått gå igenom.

Måste vara hemskt för denna äldre människa att veta att dom fortfarande är på fri fot , usch !!.

Tangotime
0
#65

Fick ytterligare ett mejl där hon skriver att han själv kommer att medverka i programmet. BRA! Så folk får se hur illa tilltygad han är! Starkt gjort att visa sig i tv efter en sån här händelse också!

Glöm inte att titta nästa vecka! Så får ni se en smått udda liten gubbe Skrattande

Hawknestgrove
0
#66

Alltså torsdag nästa vecka då? Du får hjälpa oss att komma ihåg!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Tangotime
0
#67

#66 NEEEEJ! Det är på onsdag nästa vecka:-) Eller…visst är det väl på onsdagar Efterlyst går?! Men gud…jag måste kolla det!

Loveferrets
0
#68

Det är onsdagar kl 21.00 Skrattande

Tangotime
0
#69

Ja jag tänkte väl det! Börjar visserligen bli rätt senil men det hade jag ju ett hum om i alla fall! Det har nog gått på torsdagar tror jag, men har för mig att det är ganska länge sen.

Så glöm inte att titta på onsdag! Flört

Hawknestgrove
0
#70

Ok i morogn kl 21.00 Tittade på reprisen av förra veckans program i söndags kväll. Där var också ett fruktansvärt inslag om en som blev rånad och som skulle brännas inne….Han var handikappad…

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Tangotime
0
#71

#70 Ja jag såg det. Det är fruktansvärt hur mycket idioter det går lösa på våra gator!

Nu har jag fått tag i telefonnummer till ansvarig polis (genom reportern Skrattande) som har hand om all kontakt med Bengt-Olof. Så nu kan jag när som helst lämna det jag vill hos polisen så får han det. Han bor i skyddat boende och ingen verkar veta var, ens av hans närmaste som tar hand om gården åt honom nu. Hoppas bara att dom tar skurkarna snabbt så han kan få komma hem igen!

Hawknestgrove
0
#72

HEder åt dig!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Tangotime
0
#73

Tack! Kyss

Loveferrets
0
#74

Ok de var som jag misstänkte, pågrund av hotbilderna så vill dom inte ange nånting om honom, hoppas bara dom tar upp de nu o att åker nötterna åker dit.

Ska bli intressant o höra om de e vittnen som hört av sig efter de visat fallet.

tycker oxå du e guld värd …

Hawknestgrove
0
#75

Så det kommer inget på tv i morogn då?

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

kerstinjo
0
#76

En liten rättelse.

Att polisen f.n. benämner det som grov misshandel har inget med att göra vad det kommer att få för bedömning om de som gjort det hittas och åtalas.

Åtalet kan lika väl komma att gälla mordförsök. Vilket är troligast.

Till mordförsök kan även andra åtalspunkter komma till.

 Kerstin 

 

LenaR
0
#77

#71 Jag säger som Gunilla, heder åt dig, att du bryr dig så mycket om dina medmänniskor!


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

Tangotime
0
#78

Tack vad gulliga ni är. Jo då! Det ska visas i morgon! Jag har inte hört något annat så det är jag garanterad från reportern Flört

Nästa vecka ska jag åka till polisen i Eksjö med tavlan. Några mils resa men det är det värt! Funderar på att fixa något annat till honom med. Har ni någon idé om vad man kan ge en människa som sitter instängd som en brottslig, men som inget hellre vill vara hemma på gården och ta hand om skogen och sin fiskodling? En riktig skogsmulle som numera inte ens kan gå ut…

Mitt hjärta blöder för den här mannen.

HannaM
0
#79

#78 Kanske spännande naturdokumentär av något slag? Om han är intresserad av faktan också. Kanske inte lika kul om han bara är intresserad av själva vistelsen i skogen.

Hawknestgrove
0
#80

toppen. Då bänkar4vi oss framför 3an kl 21.00 i morgon

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

[dagdrommarn]
0
#81

usch jag vill gråta när jag läser historien..kan inte alla djävulska människor bara gå upp i rök? Funderar starkt på att flytta till en öde ö för jag vill inte leva i sånt här samhälle där djävular går fria!!

Tangotime
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#82

#78 Tack! Det är en bra idé. Men han är ju en väldigt fysisk människa eller VA! (Blir arg bara jag tänker på hur hans liv ser och kommer att se ut framöver…) Sen vet jag ju inte om hand ens har dvd spelare där han bor nu. Har svårt att tro att han har det hemma i vilket fall.

Fler tips och idéer mottages tacksamt!!

#81 Ja det är fruktansvärt!

Missa inte Efterlyst i kväll nu då! Fundera gärna på vad jag kan göra för att hjälpa honom eller göra dagarna i detta "fängelse" lite lättare. SJUKT att det är han som sitter inspärrad Gråter

Bilden är tagen i hans skog.

Tangotime
0
#83

Jag tror att jag har kommit på det!!! Snälla säg till om ni tror att det skulle göra honom ledsen för jag är inte säker. Men jag tänkte att jag åker ut till stugan och tar en massa kort på hans gård, sjöutsikten han har från huset, skogen, badplatsen osv och gör ett fint album till honom! Det är ju en massa jobb så det tar nog ett tag tills jag kan få det klart, men tavlan kan han ju få innan.

Vad tror ni? Är det en bra eller dålig idé?

Tangotime
0
#84

Pratade precis med polisen i Eksjö och har nu fått namn på den person som sköter all kontakt med Bengt-Olof. Fick även veta att han själv har valt att hålla sig borta. Så han mår nog fruktansvärt dåligt!

Nu har jag börjat fila lite på ett brev som jag ska skicka med tavlan och ev fotoalbumet. Men jag behöver hjälp! Vad skriver man till en person som varit med om en sån här sak???

LenaR
0
#85

#83 Var det där det hände?

Jag vill inte regna på din parad, men ödsliga bilder på stället där han blev överfallen låter inte så bra. Jag skulle nog bli ledsen själv, eller känna mig hotad t.o.m.

Gamla bilder från stället vore nog bättre i så fall. Bilder där han och hans vänner och familj är med. Kanske dina föräldrar har bilder du kan ställa samman?

Jag kan ha fel, men jag är inte säker på att foton från stället är en bra idé!


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

Tangotime
0
#86

Har inga gamla bilder på stället tyvärr.

Om man tar vackra bilder på omgivningarna och utsikten från hans hus i fint väder blir det ju inte ödsliga bilder. Jag hade inte tänkt ta närbilder på hans ytterdör och en trasig ruta…

Är det en dålig idé i alla fall? Gården är ju hans allt!

LenaR
0
#87

Jag vet inte! Om du tar vackra bilder kanske det lockar fram ljusa minnen?

Kanske dina föräldrar eller någon annan som känner honom kan förutse hur han skulle reagera. Jag tror han kan bli lika ledsen som glad.


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

LenaR
0
#88

Fast han uppskattar säkert omtanken i vilket fall?


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

Tangotime
0
#89

Fy vad svårt! Men dom ska lägga i bryggorna på lördag så jag kan ju ta kort då och be alla stugägare som känner honom att skriva en liten hälsning. Så kan jag samtidigt fråga vad dom tror han skulle uppskatta för kort.

Hawknestgrove
0
#90

ja det var inte en dålig ide! OCh som sagt, ta bilder nu när naturen är som vackrast på omgivningen är ju inte fel

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Loveferrets
0
#91

Håller nog med Lena där, de ska du nog vara försiktig med, han kan ju ta de på fel sätt oxå eftersom du inte känner honom heller så väl, jag tycker dock de räcker med tavlan du skulle fixa o att han får nån blomma eller nått.

Hawknestgrove
0
#92

Sån rar farbror….. HAn verkade så himla snäll! OCh hoppas de kommer på dem!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Loveferrets
0
#93

Så stark han verkar vara, stackars man alltså, som tur e hade dom fått in lite tips oxå så det låter som att de ska lösas och för hans skull hoppas jag verkligen de.

Tangotime
0
#94

Tyvärr tror jag att det är tips dom redan vet. Dom utelämnade en hel del, förmodligen för att skydda honom. Meningen var nog att han inte skulle leva i dag… 

Han älskar ju sin gård så otroligt mycket så jag ska ner på lördag och fota. Jag pratade med pappa och han tror inte att han skulle bli ledsen.

#93 Ja han är en väldigt stark man, men det lyser igenom endel. Det har ju blivit sån uppståndelse kring det här nu och allt han vill är att få fortsätta sitt liv i stillhet. Det här är en man som knappast kommer ta pension och lata sig om han inte blir tvungen. Och som det ser ut nu så kommer han att bli just det. Han kommer nog aldrig kunna röja i skogen eller sköta sin fiskodling med dom skadorna han fått. Fy fan för dessa odjur som inte bryr sig nåt om ett människoliv!

Tangotime
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#95

Nu har jag och Ella varit i Ravelsryd och fotat! Runt hela gården hänger/ligger gamla avspärrningsband som polisen alltid lyckas "glömma". Solen tittade fram och jag fick en del fina bilder!

Fler bilder kommer ut i bloggen i dag eller under helgen!

www.pudelrace.blogspot.com

Tangotime
0
#96

Nu har jag försökt knåpa ihop en egen text som ska vara med i albumet jag ska skicka till honom… Säg vad ni tycker! Jag vet inte om jag är nöjd…

Du min vän, är stark!

Jag gråter tyst för mig själv. Hur kan människor vara så kalla? En ensam utsatt människa, så förnedrad och skadad. Hela framtiden vilar i en ovishet om trygghet och styrkan att överleva. Var inte rädd min vän, allas vår vän. Vi finns vid din sida och hjälpen finns nära. Rå om dig själv och finn din inre styrka. Vila upp dig nu.  

Du är stark!

Välkommen hem!

Hawknestgrove
0
#97

Jättefint… OCh så talande hjärtat av taggtråd var!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

[rolnor]
0
#98

Fin dikt, det är som om vi har en social spindelväv runt om oss, och när sånt här händer blir det en reva i väven, du jobbar för att den ska bli hel igen, fint.

Tangotime
0
#99

Tack! Då får den vara som den är! Jag älskar hjärtat av taggtråden. Passar så bra in på hans situation osv. Är ju hans stängsel också så det är det första som möter honom när han kommer hem sen.

Diskussionen närmar sig gränsen för max antal kommentarer. Överväg att skapa en ny diskussion och länka till den här.